Irwin Shaw

Lucy Crownová

Recenzent:

Kateřina Kapounová

Irwin Shaw: Lucy Crownová
čte: Blanka Bohdanová
vydavatelství: Audiostory

Kniha Irwinga Shawa Lucy Crownová má ve své zvukové podobě od vydavatelství Audiostory rozsah pěti CD. Přiznám se, že jsem literární předlohu nečetla, Shaw mi byl povědomý jen z hodin literatury na gymnáziu. Vzala jsem tedy poslech a napsání recenze jako výzvu, kterou je nutné překonat. Ovšem to byly jen počáteční pocity, které rychle vzaly za své.

Příběh Lucy Crownové, manželky a matky, které jedna osudová noc změní celý její následující život, totiž dokáže zaujmout. Poklidná idylka typické americké rodiny s jedním synem, prázdniny u jezera, starší hoch najatý na výchovu syna Tonyho, zaběhnuté manželství. Pracovně vytížený otec odjíždí a Lucy neodolá svodům mladého studenta. Leč tento románek nezůstane bez následků – Tony je přistihne a kolotoč lží, nenávisti a snad i trochu lásky se pomalu roztáčí. Shledání matky se synem po osmnáctiletém odloučení je opravdu dojemné. I díky tomu, že do poslední chvíle není jisté, zda vyústí v odpuštění.

Nemohu si odpustit jeden subjektivní názor. První polovinu audioknihy jsem byla přesvědčená, že volba ženského hlasu byla chybou. K celkovému vyznění by mi více ladil mužský načitatel. To se ovšem definitivně změnilo v závěru poslechu, kdy Lucy prostřednictvím úžasné Blanky Bohdalové vede strhující monolog osvětlující Tonymu celý její život. Prostě nádhera. A nejen kvůli tomuto momentu mohu všem vřele poslech doporučit. Poslední ryze praktická poznámka: lze si pouštět na etapy, i při delší odmlce se mi vždy podařilo rychle se v ději zorientovat. Zároveň se nejedná o klasickou knížku do ouška před spaním – perfektně Vám zpříjemní neoblíbené domácí práce nebo dlouhé dojíždění do zaměstnání.

Kateřina Kapounová
Audioknihy.net

Obchod:

Titul je v archívu, není možno jej koupit.

AudioStory © 1991-2018

Partneři: Nakladatelství Argo | Nakladatelství Vyšehrad | Nakladatelství Portál | Deník Knihy

Stránky: Miroslav Hařovský