Irena Obermannová

Matky to chtěj taky

Recenzent:

Niki (Audiokniha roku)

Věděli jste, že známý román české spisovatelky Ireny Obermannové si je možné užít i v audiopodobě? Díky vydavatelství AudioStory, které ho v roce 2009 pod vedením režisérky (a také producentky) Jindřišky Novákové vydalo, si ho mohou vychutnat i vaše uši.

Matky to chtěj taky Hlavní hrdinkou knihy je asi čtyřicetiletá Matylda, rozvedená matka dospívající dcery Kateřiny, která touží po naplněném partnerském vztahu. Kateřina odjede na výměnný pobyt do Norska a k Matyldě tak místo ní přijede mladík Sindre ze země za polárním kruhem. A tím začíná největší dobrodružství Matyldina života...

Audiokniha je velice dobře technicky zpracovaná, na což jsme ostatně od vydavatelství AudioStory zvyklí. Svým příběhem vás provede Matylda v podání herečky Vandy Hybnerové. Ta se do role starostlivé matky, jež se postupně mění v zamilovanou „puberťačku“, která znovu věří na lásku, natolik vžila, že si chvílemi kladete otázku, jestli to sama náhodou nezažila a nevypráví vám svůj vlastní příběh. Výborně si jí podařilo ztvárnit přerod hodnot a názorů konvenční stárnoucí ženy, která už nemá právo na štěstí, protože je matka, v hodnoty bezstarostné „náctileté“, která touží po lásce a bude o své štěstí bojovat (třeba proti celému světu, včetně své vlastní dcery). Je to jako by si matka s dcerou vyměnily role a vy Vandě Hybnerové obě ty roviny věříte.

K autenticitě příběhu přispívá také to, že je napsán hovorovou češtinou, která se koneckonců promítla i do názvu. Navíc Vanda Hybnerová nemluví celý příběh sama. I když vypráví jeho majoritní část, občas jí „vypomohou“ ještě dva lidé (resp. jejich hlasy) a to Berenika Kohoutová (skutečná dcera autorky Ireny Obermannové) a Ivan Říha. Oba sice mluví jen krátké pasáže, Berenika zprávy od Kateřiny a Ivan e-maily, které Sindre píše kamarádovi, ale vyprávění se tím zpestří. Stejně jako občasnými hudebními vsuvkami, které dotvářejí atmosféru, případně oddělují kapitoly.

Obalu 3CD kompletu vévodí dvě velké žluté slunečnice, které představují oči svérázně pojatého obličeje, který má kromě očí-slunečnic již jen namalovaná ústa. Ale slunečnice tu nejsou náhodou, pro Matyldu mají velký symbolická význam.

Jaký? To (a nejen to) vám prozradí téměř čtyřhodinová nahrávka plná vtipných momentů zápolení matky a dcery a později „náhradní matky“ a mladíka z Norska. Také Vás ale přiměje zamyslet se nad mezilidskými vztahy a nad životem obecně. A mimochodem nikdy nepodceňujte svou matku (bez ohledu na její věk), protože matky to chtěj taky...

Niki (Audiokniha roku)

(Matky to chtěj taky, AudioStory, 2009)

Obchod:

Audioteka Alza Supraphonline Kosmas Audiolibrix

AudioStory © 1991-2018

Partneři: Nakladatelství Argo | Nakladatelství Vyšehrad | Nakladatelství Portál | Deník Knihy

Stránky: Miroslav Hařovský