Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ

Čte:

Eduard Cupák

Malý princ (francouzsky Le petit prince) vydaný v roce 1943 je nejznámějším literárním dílem francouzského spisovatele - Antoina de Saint- Exupéryho.

Kniha vypráví příběh pilota (samotného Exupéryho), který ztroskotá na Sahaře, a tam se setkává s Malým princem, jenž sem přišel z daleké planetky.

Vypravěč v osmi kapitolách seznamuje čtenáře s jeho příběhem. Malý princ je drobný hošík, který má domov na planetce B612 o velikosti domu. Tráví svůj den péčí o ni, vytrhává baobaby, které tam neustále zakořeňují. Tyto stromy by proměnily planetku v prach, kdyby je někdo nevytrhal. Malý princ si zamiluje růži, o kterou starostlivě pečuje, ale ta, zdá se, jeho cit neopětuje. Je zahleděná sama do sebe a své krásy. Setká se s liškou, která mu dá zakusit cenu přátelství. Dozvídá se, že je odpovědný za to, co k sobě připoutal. Uvědomuje si také, že co je důležité, je očím neviditelné. Na planetce jsou také tři sopky (dvě činné a jedna vyhaslá), o které se Malý princ také stará. Jednoho dne se však rozhodne opustit svůj domov, aby poznal vesmír. Při své cestě navštíví sedm dalších planetek (číslovaných od 325 do 330), každá je obývaná jiným dospělým:

• Král, který vládne celému vesmíru, káže hvězdám činit to, co dělají i bez něj. Každý člověk je jeho poddaný a musí ho poslouchat, neboť jsou jeho rozkazy rozumné. Když se Malý princ rozhodne odejít, jmenuje ho král svým vyslancem.

• Domýšlivec, který chce být obdivován všemi, ale žije na své planetce sám. Neslyší nic, co není projevem obdivu.

• Pijan, který pije, aby zapomněl, že se stydí, že pije.

• Byznysmen, který je neustále zaneprázdněný počítáním hvězd, o kterých si myslí, že jsou jeho. Přeje si je použít, aby mohl koupit více hvězd.

• Lampář, který žije na planetce, kde se den a noc střídají jednou za minutu. Před nějakou dobou mu bylo nařízeno rozsvěcet lampu v noci a zhasínat ji ráno. V té době se těleso otáčelo rozumnou rychlostí a lampář měl čas na odpočinek. Poté se ale rychlost otáčení zvýšila. Lampář chtěl zůstat věrný příkazu, a tak rozžíná a zhasíná lampu každou minutu, bez odpočinku.

• Zeměpisec, který tráví všechen svůj čas tvorbou map, ale nikdy neopouští svůj stůl, aby svět skutečně poznal.

Zobrazený svět dospělých, symbolizovaný králem, domýšlivcem, pijanem, byznysmenem, lampářem a zeměpiscem je k smíchu i pláči a přiměje čtenáře i posluchače přehodnocovat základní životní hodnoty. Postava Malého prince je dojemná svou křehkostí, upřímností a otevřeným, velikým srdcem.

Součástí příběhu jsou také autorovy kresby, které jsou reprodukovány ve většině knižních vydání a také na našem CD nosiči. Kniha byla přeložena do více než 180 jazyků. Prodalo se celosvětově více než 80 milionů kopií. Jde o jednu z 50 nejprodávanějších knih na světě.

Herec Eduard Cupák patří ke staré dobré škole vypravěčů na mikrofon. Se svým hlasem pracuje jako s hudebním nástrojem. Jeho interpretace je výrazově mnohobarevná. Dokáže bravurně zvukově charakterizovat jednotlivé postavy, s lehkostí a s pomocí jemných prostředků.

Eduard Cupák miloval Malého prince a tato knížka stále ležela na jeho nočním stolku. Proto s velkou radostí přijal nabídku její četby. Přestože text znal skoro zpaměti, učil se jej interpretovat a poctivě se připravoval na natáčení po několik týdnů. To proto, aby svým výkonem pravdivě tlumočil Exupéryho myšlenky. Domníváme se, že spříznění srdcí autora s hercem je na této interpretaci znát!

Režie: Helena Vaňurová
Hudba: Mlhoš Kafka
Natočeno ve zvukovém studiu Národního divadla v Praze pro AudioStory
Záznam zvuku, střih a mixáž: Miroš Svatoň
Mastering: Martin Dušek
Komplet 2CD, reedice 1CD ve formátu MP3, celková stopáž: 108:20 minut
℗ a ©  1991,2008,2013 AudioStory

Recenze:

Dominika Sladká

Obsah:

1. Leonu Vertovi...
2. Když mi bylo šest let...
3. Tak jsem žil sám...
4. Dlouho to trvalo...
5. Tak jsem se dověděl...
6. Každý den jsem se dovídal...
7. Ach, malý princi...
8. Pátého dne...
9. Květinu malého prince...
10. Aby mohl planetu opustit...
11. Žil v oblasti asteroidů...
12. Na druhé planetě...
13. Na další planetě... 
14. Na čtvrté planetě...
15. Pátá planeta... 
16. Šestá planeta...
17. Sedmá planeta...
18. Když byl tedy malý princ...
19. A tak malý princ...
20. Tu se objevila liška...
21. Dobrý den... 
22. Dobrý den! Pozdravil malý princ...
23. Bylo to už osmý den...
24. Lidé se natlačí do rychlíků...
25. Vedle studny... 
26. A dnes je tomu...
27. A tady na té poušti...
Celý obsah

Obchod:

Kosmas Audioteka Audiolibrix