Antoine de Saint-Exupéry

Kameny chrámu

Čte:

Lukáš Hlavica, Josef Somr

Citadela je kniha od Antoina de Saint Exupéryho, kterou nikdy nedokončil. Byla vydána až posmrtně (ve Francii 1948).

Tato kniha je plná filosofických myšlenek a beletrizovaných meditací. Děj probíhá v poušti, v průběhu poutě jedné karavany.

Dílo rozvíjí autorovy myšlenky nastíněné už dříve v Malém Princi. Kniha jako taková nemá klasický děj, ale je to proud zamyšlení nad různými tématy, spojenými se smyslem lidského života. Většinou se týká lidského osudu, směřování a tužeb. Je psaná z pohledu moudrého panovníka, který vede svůj lid a snaží se jej naplnit. Byť někdy i proti jeho vůli. Líčí tedy i smysl "zla" pro rozvoj lidské osobnosti. Citadela je pevnost, chránící město před nepřáteli. Autor v ní říká: „citadelo, vystavím Tě v srdci člověka“.

Citadelu můžeme z dnešního pohledu považovat za stěžejní Exupéryho dílo. Bývá obdivována pro hlubokou moudrost i vroucnost duchovního vyznání vpravdě lidského srdce. Knihu v podstatě není možné číst v „jednom zátahu“, od první do poslední stránky. Je třeba si text dávkovat a intimně promýšlet jeho význam. Knihu je možné otevřít na kterékoli stránce a číst, aniž by čtenáři chyběl předchozí děj. Jsou lidé, kteří tuto metodu ctí a věří, že poselství, které jim přichází vstříc na letmo otevřené straně, se mají právě v tu chvíli dozvědět.

Citadela byla proto také předurčena ke zvukovému zpracování. Důležitý byl výběr textu, aby nahrávka působila kompaktně. V tomto případě text vybrala sama překladatelka knihy, Věra Dvořáková a nazvala jej Kameny chrámu. Všímá si nejdůležitějších pasáží z Citadely, tak jak dílo sama pochopila. S osobním zaujetím k nahrávání četby přistoupili herci Josef Somr a Lukáš Hlavica. Ztělesňují dva mužné přístupy k životu, přístup otce a přístup syna. Oba patří mezi vynikající rozhlasové interprety, kteří mají literární předlohu pečlivě prostudovánu a prezentují autora s úctou, ale také osobní zainteresovaností.

Nahrávka je protkána živými improvizacemi Jaromíra Klempíře na piáno. Knižní podoba Kamenů chrámu tak získala vedle ilustrací Jaroslava Róny (které jsou použity i na přebalu CD) další přidanou uměleckou hodnotu. Režisérka Jindřiška Nováková považuje Citadelu za jednu ze svých nejmilejších knih.

Překlad: Věra Dvořáková
Scénář a režie: Jindřiška Nováková
Hudba: Jaromír Klempíř
Slovo i hudba natočeny ve zvukovém studiu DAMU v Praze
Záznam zvuku, střih, mixáž a mastering: Ladislav Reich
1 audio CD, celková stopáž: 79:15 minut
℗ a © 2010 AudioStory a Vyšehrad s.r.o.

Obsah:

1.	Kameny chrámu – 1. část
2.	Kameny chrámu – 2. část
3.	Kameny chrámu – 3. část
4.	Kameny chrámu – 4. část

Obchod:

Audiolibrix Kosmas Supraphonline Alza Audioteka

AudioStory © 1991-2018

Partneři: Nakladatelství Argo | Nakladatelství Vyšehrad | Nakladatelství Portál | Deník Knihy

Stránky: Miroslav Hařovský