František Nepil

František Nepil

1929 - 1995
Narodil se v Hýskově, v prvním domku u silnice od Berouna. Ve Výbrnících, kde jeho maminka vařila slavné španělské ptáčky a bramborové knedlíky s cibulkou, se jako dvouletý setkal s Karlem Čapkem. Chodíval  k nim s Olgou Scheinpflugovou, Dášeňkou a Iris. A tenkrát tam také došlo k životní události, když Karel Čapek choval na klíně Františka Nepila.
Potom se přestěhoval s rodiči do Prahy. Bydleli v malém bytě v Nuslích a tady také začíná první z jeho velkých lásek, když se s kamarádem přihlašuje do dorostu Sparty. Druhou láskou, neméně velkou je pak chalupa ve Strádonicích.
Po vojně pracoval František Nepil jako textař v reklamním podniku MERKUR a tam má úspěchy s texty, které natolik upoutaly Jana Wericha, že se je společně s Miroslavem Horníčkem rozhodli interpretovat v rozhlase.
Poté odchází František Nepil do rozhlasu, kde pracuje v redakci, kterou vedl Václav Čtvrtek. Tam začal psát první pohádky pro děti a pak se stal oblíbeným a už za života slavným spisovatelem. Lidé milovali jeho knížky, ale také neopakovatelně a charakteristicky vyprávěné rozhlasové sloupky z pořadu Dobré jitro.

AudioStory © 1991-2018

Partneři: Nakladatelství Argo | Nakladatelství Vyšehrad | Nakladatelství Portál | Deník Knihy

Stránky: Miroslav Hařovský