Květa Legátová

Želary - Jozova Hanule

Čte:

Lenka Vlasáková

Je to silný lidský příběh, brilantně napsaný autorkou, která se po roce 2000 náhle zjevila a zazářila na literárním nebi. Věra Hofmanová alias Květa Legátová byla za knihu Želary v roce 2002 vyznamenána Státní cenou za literaturu.
Novelu Jozova Hanule lze chápat jako pokračování povídkového cyklu Želary, nedotváří jej však, spíše jej doplňuje. Kniha byla přeložena do mnoha jazyků. Vzápětí byl podle literární předlohy vytvořen filmový scénář a natočen film Želary (2003).
V centru dění novely Jozova Hanule odehrávající se za německé okupace naší republiky je lékařka Eliška. Spolu se svým kamarádem Slávkem a ženatým milencem Richardem se zapojila do odbojové činnosti. Ta je však brzy odhalena a Richard emigruje. Slávek Elišku varuje před nebezpečím, které jí teď hrozí a přesvědčí ji k odchodu z města. Jejím budoucím domovem se má stát vesnice Želary na moravském Slovácku a jejím manželem prostý, nevzdělaný dřevorubec Joza, pacient, jemuž darováním své krve v nemocnici zachránila život.
Eliška je donucena změnit identitu a přijmout nové jméno – Hana...
Příběh se dotýká něčeho, co je pro většinu lidí jaksi známé, niterné, pochopitelné, protože jde o snahu každého člověka dosáhnout celistvosti, stát se tím, čím opravdu je, tedy sám sebou – najít své bytostné já. A hlavní hrdinka tohoto příběhu samu sebe nachází a potkává svou životní lásku.

Scénář a režie: Jindřiška Nováková
Hudba: Daniel Tůma, Room 02
Záznam zvuku, střih a mixáž: Dominik Budil
Slovo natočeno ve zvukovém studiu na DAMU v Praze
Hudba natočena ve zvukovém studiu Soundflower
Grafický design: Vladimír Verner
1 CD ve formátu MP3, celková stopáž 252 minut
Vydala PhDr. Jindřiška Nováková - AudioStory ℗ © 2015

Recenze:

Jakub Horák

Obchod:

Kosmas Alza Audiolibrix Audioteka

AudioStory © 1991-2018

Partneři: Nakladatelství Argo | Nakladatelství Vyšehrad | Nakladatelství Portál | Deník Knihy

Stránky: Miroslav Hařovský